Fotografie pro vás

||Fotografie pro vás

Fotografie pro vás

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ BEZ ROUŠEK A OMEZENÍ 

Pár kroků od stanice metra Háje vznikla galerie v otevřeném prostoru, kde se volně dýchá i pohybuje. Výstava Fotografie pro vás je zdarma a přístupná v jakékoli denní době. Každý měsíc přináší nové téma. V červnu reflektovala období první a druhé republiky (1918 – 1939). Od 1. července jsou ke zhlédnutí velkoformátové fotografie na téma Mezníky historie – Protektorát Čechy a Morava a rok 1945 

       „Jsem moc ráda, že se nám podařilo zprostředkovat výstavu všem, kteří nemohou nebo nechtějí jít za kulturou do galerie. Takto si mohou v klidu prohlédnout kvalitní fotografie bez ohledu na své časové možnosti, protože výstava v plenéru je otevřena neomezeně a přizpůsobí se návštěvníkovi. Témata se budou průběžně měnit, včas vás upozorníme na aktuality,“ říká ředitelka společnosti Kulturní Jižní Město Iva Molenová.  

Červencová výstava analyzuje objektivem fotografů problematické, mnohokrát diskutované období 2. světové války. Zachycuje historické události i každodenní život na okupovaném území. 

Snímky, zejména z konce války v květnu 1945, představují nejen důležité svědectví o jednom úseku českých dějin, ale často i nezapomenutelné obrazy dotýkající se nejniternějších otázek lidského bytí – otázek života a smrti. Právě pro tyto souvislosti se fotografická dokumentace druhé světové války stala pro mnoho autorů svébytnou součástí jejich tvorby. 

Život plyne, ale fotografie zůstávají 

Projekt realizovaný Kulturním Jižním Městem o.p.s.ve spolupráci se Svazem českých fotografů, Národním archivem ČR a městskou částí Praha 11, vychází ze snahy představit fotografii mimo galerie, ale zároveň ji oprostit od reklamní a agitační prázdnosti. 

 

 

 

V měsíčním odstupu představí Fotografie pro vás ještě osm fotografických výstav střídavě na téma Jak se žilo/žije a Mezníky historie:  

Jak se žilo za socíku 

Jak se žilo za normalizace  

Jak se žije s humorem 

Jak se žije v ulicích 

Jak se žije v souladu s přírodou 

Jak se žije s uměním v ulicích města  

Mezníky historie – Rok 1968 a 1969 

Mezníky historie  – Rok 1989 

 

Každá z výstav nahlédne i do fotografické paměti městské části Praha 11. 

Vystavené fotografie pocházejí většinou ze sbírkového fondu Svazu českých fotografů zahrnujícího více než 12 tisíc fotografií současných i dřívějších autorů, profesionálů i amatérů uloženého v Národním archivu ČR. 

Spojují neopakovatelnost zobrazené skutečnosti s osobním přístupem autorů, jejich hodnocením, prožitkem, emocemi.  

Pouhá paměť nestačí na rychlé přeměny a právě tady je fotografie ideálním pomocníkem, nástrojem, partnerem historie. Dokáže často zachytit, co by stálo mnoho slov. 

Věříme, že vás výstavy zaujmou, potěší a třeba také pobídnou k vlastnímu fotografování naší současnosti. 

2021-07-01T13:47:36+00:0001.Čvc, 2021|
Webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies, potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě vašeho souhlasu také pro možný retargeting. Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím
Navštivte také
www.chodovskatvrz.cz